Sort by

Disheveled has logged 89 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★½
Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
31
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Highball

Highball

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Celebrity

Celebrity

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cedar Rapids

Cedar Rapids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home

Home

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry