Sort by

Matt has logged 51 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Performance

Performance

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Firm

The Firm

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Neil Young - Heart of Gold

Neil Young - Heart of Gold

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mask

The Mask

1994
×
★★
Read the review Edit this entry