MTWDCinema has logged 53 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rookie of the Year

Rookie of the Year

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Serenity

Serenity

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
What Men Want

What Men Want

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Float

Float

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marvel Studios: Expanding the Universe

Marvel Studios: Expanding the Universe

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bucking Broadway

Bucking Broadway

1917
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Innocence and Experience: The Making of The Age of Innocence

Innocence and Experience: The Making of The Age of Innocence

1992
×
★★
Read the review Edit this entry