RSS feed for Manuel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★½
Edit this entry  
12
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
My Name Is Lady Gaga

My Name Is Lady Gaga

2018
×
★★
Edit this entry  
04
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Lady Gaga's artRAVE: The ARTPOP Ball

Lady Gaga's artRAVE: The ARTPOP Ball

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Socrates

Socrates

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scarlet Diva

Scarlet Diva

2000
×
★★
Edit this entry  
21
China Gate

China Gate

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anna

Anna

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Karmouz War

Karmouz War

2018
×
★½
Edit this entry  
15
Revenge

Revenge

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Heisters

The Heisters

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crocodile

Crocodile

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Hearts of the World

Hearts of the World

1918
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The General Line

The General Line

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Home with a View

A Home with a View

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Outlander

Outlander

2008
×
½
Edit this entry  
01
Frequency

Frequency

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Bhavesh Joshi Superhero

Bhavesh Joshi Superhero

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beat the Devil

Beat the Devil

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The White Storm 2: Drug Lords

The White Storm 2: Drug Lords

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cashback

Cashback

2006
×
★½
Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
Beloved

Beloved

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shadow Play

The Shadow Play

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
After My Death

After My Death

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Crossing

The Crossing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fighting Mad

Fighting Mad

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry