Manuel has logged 48 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bhavesh Joshi Superhero

Bhavesh Joshi Superhero

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beat the Devil

Beat the Devil

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The White Storm 2: Drug Lords

The White Storm 2: Drug Lords

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cashback

Cashback

2006
×
★½
Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
Beloved

Beloved

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shadow Play

The Shadow Play

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
After My Death

After My Death

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Crossing

The Crossing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fighting Mad

Fighting Mad

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Mama

Crazy Mama

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Desire

Desire

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Citizens Band

Citizens Band

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Who Am I This Time?

Who Am I This Time?

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★
Edit this entry  
12
His Trust

His Trust

1911
×
Edit this entry  
12
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Angel

Angel

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Get Smart

Get Smart

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Boyka: Undisputed IV

Boyka: Undisputed IV

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Undisputed III: Redemption

Undisputed III: Redemption

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Undisputed II: Last Man Standing

Undisputed II: Last Man Standing

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
No Such Thing

No Such Thing

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
No Such Thing

No Such Thing

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★
Edit this entry