• (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★★

    prolly the 6/7th time watching it n im still lovin it. TOO DIE BY YOUR SIDE IS SUCH A HEAVENLY WAY TO DIE. #romcomsdiedin2009

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★½

    In this kind of world, It’ll be unfortunate for me and i would proceed to reincarnate into a house cat.

  • mother!

    mother!

    ★★★★★

    I’M SUFFOCATING

  • Requiem for a Dream

    Requiem for a Dream

    ★★★★½

    The editing and camera style is totally going to be my reference 💯💯💯

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    Just had the chance to watch it. It’s wholesome in so many ways hahaha and Yorki is so cuteeeeeeeeee omgg 


    also the deutsch version of Beatles I Wanna Hold Your Hand and David Bowie’s Heroes is a bangerr

  • Her

    Her

    ★★★★½

    felt demotivated for a few days now. so i thought why not give it a rewatch. Though i’m still learning the details of it and trying to fully understand, it gives me comfort. I feel at ease.

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★½

    Though romcom died in 2009, i’ll give it a 2 & a half stars. 1 for Malaysian born actors (Michelle Yeoh, Henry Golding) 1 for Emilia Clarke (and her eyebrows) and half for Christmas ! 🎄✨

  • She's Gotta Have It

    She's Gotta Have It

    ★★★★½

    This one’s for future reference 💯

  • Trainspotting

    Trainspotting

    ★★★★

    “In a thousand years, there’ll be no men and women, just wankers, and that’s fine by me” 

    oh also, toilet scene... *chef kiss*

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    “Rage, rage against the dying of the light. Do not go gentle into that good night.”

    Such a long-overdue one for me, my best friend told me to watch it when we’re in high school and it takes me 4 years to finally watch it. I’ve said this before, I’ll say it again,  i should’ve watch it earlier. 

    It was an emotional roller-coaster for 3hrs straight, the abstract, the poetry, the scores, the small spesific details, the longingness. so many favorite scenes, even the simplest can make me teared up and blown away.

    It’s magical. it’s truly MAGICAL.

    How tf did you do that Nolan?

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★★

    Never had i ever felt so sorry for Adam Sandler, it’s just so EXHAUSTING to live with such toxic siblings.

    Also the score helps in amplifying the tension, seems like a portraiture of what’s going on inside Barry’s head, a symphony of chaos. it’s so fucking brilliant.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    ARI FUCKING ASTER