Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
Come Marry Me

Come Marry Me

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Giant Claw

The Giant Claw

1957
×
★★½
Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★
Edit this entry  
11
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★½
Edit this entry  
06
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★
Edit this entry  
25
Red Tails

Red Tails

2012
×
★★
Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★½
Edit this entry  
20
Evil of Dracula

Evil of Dracula

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ju-on: The Grudge 2

Ju-on: The Grudge 2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Black Robe

Black Robe

1991
×
★★★
Edit this entry  
16
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower

Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Come Marry Me

Come Marry Me

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★½
Edit this entry  
13
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gamera vs. Gyaos

Gamera vs. Gyaos

1967
×
★★★½
Edit this entry  
09
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Death Note: The Last Name

Death Note: The Last Name

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Gamera vs. Barugon

Gamera vs. Barugon

1966
×
★★★½
Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★½
Edit this entry