• Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Half Human

    ★★½

  • Godzilla Raids Again

    ★★½

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Them!

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★

  • The Beast from 20,000 Fathoms

    ★★★½

  • Ikiru

    ★★★★½

  • The Skin of the South

    ★★★★

  • The Blue Pearl

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • The Wolf Man

    ★★★★½

  • Werewolf of London

    ★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • Son of Kong

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

  • The Jazz Singer

    ★★½

  • The Lost World

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • One Week

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • The Poor Little Rich Girl

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★½

  • The Haunted Castle

    ★★½

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Roundhay Garden Scene