• Final Fantasy VII: Advent Children

    Final Fantasy VII: Advent Children

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is how not to do a sequel or a video game movie. If you haven't played the original FF7 and Crisis Core don't even bother trying to watch this, it's incomprehensible. While one could argue that's just its nature as a sequel, it's not even good as a sequel either. Disregarding all of Cloud's growth as a character and his overcoming of Sephiroth (Which the Director's Cut lampshades with Not-Force Ghost Zack), this movie instead opens up intentionally with…

  • Frankenstein vs. Baragon

    Frankenstein vs. Baragon

    ★★★★½

    Underrated as hell. Probably the deepest of the non-Gojira showa films in terms of its themes on the aftereffects of Hiroshima and radiation.

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★★½

    Absolutely devastating and still socially relevant even all these years later an absolute must watch

  • Fate/Kaleid Liner Prisma☆Illya Movie: Oath Under Snow

    Fate/Kaleid Liner Prisma☆Illya Movie: Oath Under Snow

    ★★★★

    i swear this is the only good prisma thing

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★★½

    The X-Men have always been one of my favorite superhero franchises/teams since I was young. I first got into the X-Men because of the classic 90s animated series which is heavily underrated. It explored such mature themes such as religion, prejudice, and genocide. It was these mature elements and strong characters and writing which got me into the X-Men. From there it grew and grew. In fact an X-Men comic had been the first comic I ever bought, so I'm…

  • RoboCop

    RoboCop

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ah Robocop. Robocop is one of the 80s action movie icons with a very loyal albeit small fanbase yet manages to be fondly remembered by many. My personal experience with Robocop isn't very extensive. I've always known about the character and the franchise, but I wasn't very well versed. I however did see the first two films a few months ago. Robocop the original is a great sci-fi movie with some great allegorial and satirical elements. Highly enjoyable with awesome…

  • 300: Rise of an Empire

    300: Rise of an Empire

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Since I was younger I've always been into ancient world cultures. Particularly the ancient Greeks, and if we go even deeper, specifically into Greek myths. I've got fond memories of watching Harryhausen films such as Jason and the Argonauts, and Clash of the Titans not to mention reading all about them in books and learning about them in school. To make a long story short, Greek myths have played a fairly important role in my life and still inspire my…

  • Captain America: The Winter Soldier

    Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I'm sure I'm fairly alone in this before The Avengers came out, but as a kid of the big three Avengers ((Iron Man, Captain America, and Thor)) Captain America has always been my favorite of the three. It's no surprise that with the great script and direction of Captain America: The First Avenger that it was my favorite of the Phase 1 films and my favorite Marvel Cinematic Universe movie. So with the news that one of the best story…

  • Transcendence

    Transcendence

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I've been having a history of bad luck with original Science Fiction after Oblivion was totally boring last year. However Transcendence's pretty cool trailers and air of mystery sold me on it. The basis of the plot seemed interesting and Nolan's cinematographer ((Wally Pfister)) was directing so it seemed like a good combination. Oh boy was I wrong.

    The theater experience for Transcendence was one of the most hilarious ones I've had because of how empty the theater was. It…

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Oh Spider-Man how the mighty have fallen.... Like many people, Spider-Man was the comic character which really got me into comics. Before that I had watched Batman: The Animated Series quite a lot and I did watch a little bit of Superman: The Animated Series but it was Spider-Man which really got me into the medium as a whole. Spider-Man: The Animated Series, The Sam Raimi films ((Yes even Spider-Man 3)), and the cheap tie-in games were all major parts…

  • Godzilla

    Godzilla

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ah Godzilla. Ever since preschool I've been a huge fan of Dinosaurs and while this started out with Jurassic Park ((Which is still one of my big loves to this day.)), Godzilla is an equally important franchise to me and one I hold most dear. I first got into Godzilla in 2nd grade because of Godzilla 2000 and an Animal Planet documentary. It's safe to say that I was enamored instantly. The vast multitude of strange and wonderful villains and…