Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • Creed II

    ★★★★½

  • Boy Erased

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • The 7th Voyage of Sinbad

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★★★½

  • Platoon

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★★½

  • Black Hawk Down

    ★★★★½

  • Detroit

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 78 Films watched
  • 6.5 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Godzilla

Mar 13

Most Watched

Schindler's List

twice

Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower

twice

Jurassic World: Fallen Kingdom

twice

Last Film

War of the Worlds

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Action
35 films
Sci Fi
33 films
Adventure
31 films
Drama
27 films
Fantasy
16 films
Horror
16 films
Thriller
15 films
Animation
14 films
Comedy
9 films
History
8 films
USA
56 films
Japan
16 films
UK
11 films
France
2 films
Germany
2 films
Australia
2 films
Canada
2 films
China
2 films
English
61 films
Japanese
17 films
Spanish
10 films
German
6 films
Russian
6 films
Polish
3 films
Latin
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 30

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Fae’s most liked review

Night of the Living Dead

★★★★½

Absolutely devastating and still socially relevant even all these years later an absolute must watch

More reviews

Fae’s most liked list

All Live Action Superhero Movies Ranked (Which I've seen)

Time to get people mad.

NOTE: I'm not including the TMNT because I feel they're not in what I'd consider superhero personally

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Predator
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Dragons: A Fantasy Made Real
Average weighted rating:

3.3

Films Fae watched in 2018

  • War of the Worlds
  • The Favourite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Green Book
  • Aquaman
  • Godzilla
  • Bumblebee
  • Schindler's List
  • A Star Is Born
  • Creed II
  • Boy Erased
  • Ralph Breaks the Internet
  • Widows
  • Overlord
  • They Shall Not Grow Old
  • All Quiet on the Western Front
  • Batman: Under the Red Hood
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Halloween
  • Venom
  • Night of the Living Dead
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Nosferatu
  • Dragons: A Fantasy Made Real
  • The Predator
  • Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent
  • Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey
  • Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King
  • Predators
  • Predator 2
  • The Meg
  • Predator
  • Excalibur
  • Clash of the Titans
  • Jason and the Argonauts
  • BlacKkKlansman
  • Platoon
  • Dracula
  • Frankenstein
  • Dracula
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower
  • Ant-Man and the Wasp
  • Incredibles 2
  • Godzilla: City on the Edge of Battle
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jurassic World
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • Deadpool 2
  • Steins;Gate: The Movie − Load Region of Déjà Vu
  • Solo: A Star Wars Story
  • Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack
  • Detroit
  • Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower
  • Psycho
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Shawshank Redemption
  • Avengers: Infinity War
  • Rampage
  • Ran
  • End Day
  • Factory Farmed
  • A Quiet Place
  • The 7th Voyage of Sinbad
  • Ready Player One
  • Black Hawk Down
  • Schindler's List
  • Five Broken Cameras
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • Mothra vs. Godzilla
  • King Kong vs. Godzilla
  • Godzilla Raids Again
  • Godzilla

World Map

Highly rated films Fae is yet to see

  • James Acaster: Repertoire
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • The Guy Who Didn't Like Musicals

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more