Highest rated films

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Class Action Park

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★½

  • The Grudge

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • The Garden of Sinners - Chapter 5: Paradox Spiral

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★½

  • Batman Begins

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Spider-Man 2

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 180 Films watched
  • 16.4 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Casino Royale

Jan 2

Most Watched

Godzilla vs. Mechagodzilla

3 times

Come Marry Me

twice

Godzilla

twice

The Vampire Doll

twice

Godzilla

twice

Last Film

Seven Samurai

Nov 23

Genres, Countries & Languages

Sci Fi
89 films
Action
83 films
Horror
59 films
Adventure
52 films
Drama
51 films
Fantasy
40 films
Thriller
39 films
Comedy
20 films
Family
11 films
Crime
11 films
USA
97 films
Japan
77 films
UK
18 films
Canada
8 films
China
5 films
France
4 films
Australia
3 films
Czechia
3 films
South Korea
3 films
Germany
2 films
English
113 films
Japanese
81 films
French
23 films
Spanish
17 films
German
11 films
Italian
9 films
Russian
7 films
Chinese
5 films
Latin
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 105

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Fae’s most liked review

Final Fantasy VII: Advent Children

★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

This is how not to do a sequel or a video game movie. If you haven't played the original FF7 and Crisis Core don't even bother trying to watch this, it's incomprehensible. While one could argue that's just its nature as a sequel, it's not even good as a sequel…

More reviews

Fae’s most liked list

Every Monster Movie I've Seen, Ranked

Can't just have monsters in it, focus of the story must be stopping the monster, be about the monster or have the monster as a main antagonist

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Grudge
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Come Marry Me

Films Fae watched in 2020

  • Seven Samurai
  • Godzilla 2000: Millennium
  • Rashomon
  • Come Marry Me
  • The Giant Claw
  • Godzilla
  • The Blob
  • The Vampire Doll
  • Godzilla vs. Destoroyah
  • The Last Samurai
  • Halloween
  • Godzilla vs. SpaceGodzilla
  • Werewolf of London
  • Red Tails
  • Godzilla
  • Godzilla vs. Mechagodzilla II
  • Evil of Dracula
  • Lake of Dracula
  • The Vampire Doll
  • Ju-on: The Grudge 2
  • Black Robe
  • Godzilla vs. Mothra
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Class Action Park
  • Friday the 13th
  • The Shining
  • Godzilla vs. King Ghidorah
  • Blair Witch
  • Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly
  • The Mummy
  • Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • The Curse of Frankenstein
  • Godzilla vs. Biollante
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Audition
  • Come Marry Me
  • The Return of Godzilla
  • Cloverfield
  • Terror of Mechagodzilla
  • Gamera vs. Viras
  • TRON: Legacy
  • Godzilla vs. Mechagodzilla
  • Gamera vs. Gyaos
  • Full Metal Jacket
  • Death Note: The Last Name
  • Gamera vs. Barugon
  • Starship Troopers
  • Godzilla vs. Megalon
  • Death Note
  • Gamera 3: Revenge of Iris
  • Gamera 2: Attack of the Legion
  • Godzilla vs. Gigan
  • Gamera: Guardian of the Universe
  • Gamera
  • The Valley of Gwangi
  • Godzilla vs. Hedorah
  • Batman
  • My Neighbors the Yamadas
  • All Monsters Attack
  • Star Trek Into Darkness
  • Destroy All Monsters
  • Star Trek
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Son of Godzilla
  • Shin Godzilla
  • The Country Bears
  • Ebirah, Horror of the Deep
  • Monster Zero
  • Princess Mononoke
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Spider-Man 3
  • Godzilla vs. Mechagodzilla
  • Ju-on: The Grudge
  • Spider-Man 2
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • Spider-Man
  • Mysterious Island
  • Earth vs. the Flying Saucers
  • Mothra vs. Godzilla
  • The Skin of the South
  • Ju-on: The Curse 2
  • The Garden of Sinners - Chapter 5: Paradox Spiral
  • King Kong vs. Godzilla
  • The Blue Pearl
  • Final Fantasy VII: Advent Children
  • Ringu
  • Godzilla Raids Again
  • Transformers: Age of Extinction
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Rebirth of Mothra III
  • Godzilla
  • Godzilla vs. Gigan
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Glory
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • Godzilla vs. Mechagodzilla II
  • Transformers
  • The Dark Knight Rises
  • Godzilla vs. Mothra
  • The Dark Knight
  • Batman: Gotham Knight
  • Batman Begins
  • Twilight Zone: The Movie
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The War of the Gargantuas
  • Tremors 4: The Legend Begins
  • Godzilla
  • Tremors 3: Back to Perfection
  • Godzilla vs. King Ghidorah
  • Godzilla vs. Biollante
  • Duel
  • Tremors 2: Aftershocks
  • Tremors
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Frankenstein Meets the Space Monster
  • Kong: Skull Island
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Jaws
  • Killer Klowns from Outer Space
  • Godzilla
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Bloodshot
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Frankenstein vs. Baragon
  • Jurassic Park
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Rear Window
  • The Lion King II: Simba's Pride
  • Mobile Suit Gundam Narrative
  • Killer Legends
  • Candyman
  • The Return of Godzilla
  • Dinosaur
  • Rebel Without a Cause
  • Terror of Mechagodzilla
  • The Invisible Man
  • The Invisible Man
  • Godzilla vs. Mechagodzilla
  • Casablanca
  • The Jazz Singer
  • Sonic the Hedgehog
  • Godzilla vs. Megalon
  • Raiders of the Lost Ark
  • Dragons: A Fantasy Made Real
  • King Kong
  • Ford v Ferrari
  • The Lighthouse
  • Ad Astra
  • The Irishman
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Kid
  • The Two Popes
  • The Poor Little Rich Girl
  • Knives Out
  • A Trip to the Moon
  • The Arrival of a Train at La Ciotat
  • Roundhay Garden Scene
  • Godzilla vs. Hedorah
  • The Haunted Castle
  • All Monsters Attack
  • Destroy All Monsters
  • The Host
  • Little Women
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Memories of Murder
  • Jojo Rabbit
  • Parasite
  • Godzilla: King of the Monsters
  • 1917
  • Richard Jewell
  • Spectre
  • Skyfall
  • Marriage Story
  • Quantum of Solace
  • Crawl
  • The Grudge
  • Casino Royale

World Map

Highly rated films Fae is yet to see

  • Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • The Three Deaths of Marisela Escobedo
  • The History of the Seattle Mariners
  • David Byrne's American Utopia
  • The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more