Sort by

Multiverse has logged 195 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Race to Witch Mountain

Race to Witch Mountain

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Polis Evo 2

Polis Evo 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Clouds

Clouds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry