Ben has logged 48 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alpha

Alpha

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ironclad

Ironclad

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
The Festival

The Festival

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Terminal

Terminal

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry