Almudena has logged 154 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Work It

Work It

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor

Thor

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kabaneri of the Iron Fortress

Kabaneri of the Iron Fortress

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midway

Midway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Code 8

Code 8

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dangerous Lies

Dangerous Lies

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Usagi Drop

Usagi Drop

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rising of the Shield Hero

The Rising of the Shield Hero

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★½
Edit this entry  
23
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love Wedding Repeat

Love Wedding Repeat

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Coffee & Kareem

Coffee & Kareem

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The American Meme

The American Meme

2018
×
Read the review Edit this entry