Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moving On

Moving On

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Distance

Distance

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
06
Britney Vs Spears

Britney Vs Spears

2021
×
Edit this entry  
05
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
Edit this entry  
01
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Duel

The Duel

2021
×
Edit this entry  
27
The Twilight Samurai

The Twilight Samurai

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Persona

Persona

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once

Once

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Platform

The Platform

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
The Jackal

The Jackal

1997
×
Edit this entry  
14
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★
Edit this entry  
13
What's Love Got To Do With It

What's Love Got To Do With It

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
Let Me In

Let Me In

2010
×
Edit this entry  
10
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
Edit this entry  
06
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
06
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Exotica

Exotica

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry