Sort by

miranda has logged 147 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burlesque

Burlesque

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Iliza Shlesinger: Unveiled

Iliza Shlesinger: Unveiled

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Teeth

Teeth

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Eli

Eli

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★
Edit this entry  
22
The Exploding Girl

The Exploding Girl

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
Edit this entry  
21
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncanny Annie

Uncanny Annie

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Edit this entry  
24
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Greta

Greta

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Braid

Braid

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Feed

Feed

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
In a Relationship

In a Relationship

2018
×
★★
Edit this entry