muriel has logged 50 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read prior review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Selma

Selma

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Honeyland

Honeyland

2019
×
Edit this entry  
20
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Edit this entry  
18
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
Read the review Edit this entry  
12
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
Edit this entry  
10
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry