muriel has logged 54 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Glorias

The Glorias

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Repo Man

Repo Man

1984
×
Edit this entry  
27
Monsoon

Monsoon

2019
×
Edit this entry  
26
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
Edit this entry  
26
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Surrogate

The Surrogate

2020
×
Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
Edit this entry  
25
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
Edit this entry  
24
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
Read the review Edit this entry  
23
Slice

Slice

2018
×
Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
Edit this entry  
21
Hala

Hala

2019
×
Edit this entry  
20
James White

James White

2015
×
Edit this entry  
20
Strange Weather

Strange Weather

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
#Alive

#Alive

2020
×
Edit this entry  
18
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
Edit this entry  
17
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
Edit this entry  
14
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
Edit this entry  
13
Cuties

Cuties

2020
×
Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
Edit this entry  
10
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
Edit this entry  
09
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Panic Room

Panic Room

2002
×
Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
Edit this entry  
06
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
Edit this entry  
05
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
Edit this entry  
03
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry