Sort by

Muriel has logged 54 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dog

Dog

2022
×
Edit this entry  
30
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
Edit this entry  
28
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Libertad

Libertad

2021
×
Edit this entry  
22
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
Edit this entry  
21
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
Edit this entry  
20
Party Girl

Party Girl

1995
×
Edit this entry  
20
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
Edit this entry  
19
Rabid

Rabid

1977
×
Edit this entry  
19
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
Edit this entry  
18
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
Edit this entry  
17
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scanners

Scanners

1981
×
Edit this entry  
16
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
Edit this entry  
15
The Brood

The Brood

1979
×
Edit this entry  
15
American Made

American Made

2017
×
Edit this entry  
15
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
Edit this entry  
14
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
Edit this entry  
14
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
Edit this entry  
12
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Read the review Edit this entry  
12
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
Edit this entry  
10
Minority Report

Minority Report

2002
×
Edit this entry  
09
Cocktail

Cocktail

1988
×
Edit this entry  
09
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
Edit this entry  
08
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Risky Business

Risky Business

1983
×
Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
Edit this entry  
04
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
Edit this entry  
04
Big Time

Big Time

2022
×
Edit this entry  
04
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Edit this entry