Murray has logged 38 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
Edit this entry  
26
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry