Sort by

Mary has logged 684 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
31
Yearly Departed

Yearly Departed

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peyton Place

Peyton Place

1957
×
★★
Edit this entry  
29
Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle of Life

2003
×
★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★
Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
David Copperfield

David Copperfield

1935
×
★★
Edit this entry  
21
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★
Edit this entry  
20
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rudolph and Frosty's Christmas in July

Rudolph and Frosty's Christmas in July

1979
×
★★
Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enter Laughing

Enter Laughing

1967
×
★★★
Edit this entry  
19
Youth Runs Wild

Youth Runs Wild

1944
×
★½
Edit this entry  
18
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man on a Tightrope

Man on a Tightrope

1953
×
Edit this entry  
17
Four Daughters

Four Daughters

1938
×
★★★
Edit this entry  
17
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl from 10th Avenue

The Girl from 10th Avenue

1935
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Naked and the Dead

The Naked and the Dead

1958
×
★★★
Edit this entry  
15
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superman: Unbound

Superman: Unbound

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry