Mary has logged 38 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★½
Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Matador

Matador

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Room for One More

Room for One More

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Woman's Place

A Woman's Place

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cass Timberlane

Cass Timberlane

1947
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★
Edit this entry  
03
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★
Edit this entry  
02
Big Stone Gap

Big Stone Gap

2014
×
★★
Edit this entry  
02
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★½
Edit this entry  
02
Amazon Women on the Moon

Amazon Women on the Moon

1987
×
Edit this entry