Sort by

Milo has logged 860 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Passengers

Passengers

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Fluffy Movie

The Fluffy Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Family Guy Presents: It's a Trap!

Family Guy Presents: It's a Trap!

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
★★★½
Edit this entry  
12
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Edit this entry