Sort by

musicmoviesme has logged 170 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cuties

Cuties

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once

Once

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry