Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Duel

Duel

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Somewhere

Somewhere

2010
×
Edit this entry  
14
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flower

Flower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Clearcut

Clearcut

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
10
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
Read prior review Edit this entry  
10
The Aristocrats

The Aristocrats

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Silk Stockings

Silk Stockings

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Group

The Group

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Opening Act

The Opening Act

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
Edit this entry  
28
The Super Bob Einstein Movie

The Super Bob Einstein Movie

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Funny People

Funny People

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breezy

Breezy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry