Catherine B has logged 561 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Gone with the Pope

Gone with the Pope

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Nine Lives of Christmas

The Nine Lives of Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
'Twas the Fight Before Christmas

'Twas the Fight Before Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
White Man

White Man

1994
×
Edit this entry  
23
Close-Up

Close-Up

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
Cherry

Cherry

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Events Transpiring Before, During, and After a High School Basketball Game

Events Transpiring Before, During, and After a High School Basketball Game

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Indian Horse

Indian Horse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
One December Night

One December Night

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Open by Christmas

Open by Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Dame au chien

La Dame au chien

2010
×
Edit this entry  
15
Next Stop, Christmas

Next Stop, Christmas

2021
×
Edit this entry  
15
The Trip

The Trip

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
Edit this entry  
13
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Table 19

Table 19

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fubar II

Fubar II

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fubar

Fubar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
Read prior review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
A Day with the Meatball

A Day with the Meatball

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry