Sort by

JKM has logged 42 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Breakfast with Blassie

My Breakfast with Blassie

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wet Hot American Summer: First Day of Camp

Wet Hot American Summer: First Day of Camp

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Big Fix

The Big Fix

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wall

The Wall

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Peter Weyland Files

The Peter Weyland Files

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sky High

Sky High

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
5 Films About Technology

5 Films About Technology

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Circle

The Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
World's Greatest Dad

World's Greatest Dad

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Maria Bamford: Old Baby

Maria Bamford: Old Baby

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heathers

Heathers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Graduation

Graduation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry