Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Haze

Haze

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lake Nowhere

Lake Nowhere

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Species

Species

1995
×
★★½
Edit this entry  
26
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The King of the Kickboxers

The King of the Kickboxers

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait: Werner Herzog

Portrait: Werner Herzog

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Dark Glow of the Mountain

The Dark Glow of the Mountain

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ballad of the Little Soldier

Ballad of the Little Soldier

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Where the Green Ants Dream

Where the Green Ants Dream

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
18
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★★
Edit this entry  
16
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dude Bro Party Massacre III

Dude Bro Party Massacre III

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Huie's Sermon

Huie's Sermon

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
God's Angry Man

God's Angry Man

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
Edit this entry  
29
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
No One Will Play with Me

No One Will Play with Me

1976
×
★★★
Edit this entry  
29
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
The Exorcist: Believer

The Exorcist: Believer

2023
×
Edit this entry  
26
How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

1976
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Saw X

Saw X

2023
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★
Edit this entry  
09
Handicapped Future

Handicapped Future

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Texas Chain Saw Massacre: The Shocking Truth

Texas Chain Saw Massacre: The Shocking Truth

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★
Edit this entry