Matisse has logged 30 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rite

The Rite

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Slither

Slither

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Apollo 18

Apollo 18

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry