Matisse has logged 47 entries for films during November 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Iron Sky

Iron Sky

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speed

Speed

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Caprice

Blue Caprice

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alive in Joburg

Alive in Joburg

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
District 9

District 9

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Armageddon

Armageddon

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Troy

Troy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tumbleweed!

Tumbleweed!

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Devil

Devil

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Troll 2

Troll 2

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pumpkinhead II: Blood Wings

Pumpkinhead II: Blood Wings

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry