Matisse has logged 35 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Time Being

Time Being

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Thursday.

Thursday.

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
2-Headed Shark Attack

2-Headed Shark Attack

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
08
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carrie

Carrie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Capote

Capote

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Perfect Film

Perfect Film

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Way Things Go

The Way Things Go

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Squares

Squares

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry