Sort by

Matisse has logged 33 entries for films during April 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry