Sort by

Matisse has logged 214 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
24
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Edit this entry  
27
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Until the Light Takes Us

Until the Light Takes Us

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Beaver Trilogy

The Beaver Trilogy

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cabin Fever

Cabin Fever

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Forest

The Forest

2016
×
Edit this entry  
06
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★½
Edit this entry