Sort by

Matisse has logged 125 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Edit this entry  
19
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Rock 'n' Roll Nightmare

Rock 'n' Roll Nightmare

1987
×
★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
★★
Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
03
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Captive State

Captive State

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry