• Stagecoach

    ★★★★½

  • Tell Your Children

    ★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★½

  • Elephant Boy

    ★★★

  • The Crime of Monsieur Lange

    ★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • The Black Cat

    ★★★½

  • Squares

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Vampyr

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • M

    ★★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • The Fall of the House of Usher

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • Faust

    ★★★★½

  • A Page of Madness

    ★★★½

  • Ménilmontant

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • The Sea Hawk

    ★★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★½

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Golem

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • Broken Blossoms

    ★★★★½

  • Tarzan of the Apes

    ★★½

  • Easy Street

    ★★★★

  • Civilization

    ★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★

  • Caught in the Rain

    ★★★

  • Gertie the Dinosaur

    ★★★★