Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Matisse van Rossum

Matisse van Rossum

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Matisse
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Matisse’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • 2019
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Scooby-Doo on Zombie Island

    Scooby-Doo on Zombie Island 1998

    ★★★ Rewatched by Matisse van Rossum 19 Nov 2020

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Scooby-Doo on Zombie Island is a triumphant examination of a gang of lifelong friends and their sentient, but dim-witted dog’s harrowing journey into a waking nightmare that leaves them questioning the nature of existence and evil itself. The dark, mysterious bayous of Louisiana provide a backdrop that not only poignantly mirrors the shadowy condition of the human soul, but also the muddy obfuscation of morality brought about by desperation.

    The film begins with Mystery Inc being chased through a foreboding…

  • Captain Marvel

    Captain Marvel 2019

    ★★ Watched by Matisse van Rossum 20 Jun 2019

    I liked the kitty cat

  • Cabin Fever

    Cabin Fever 2016

    ½ Watched by Matisse van Rossum 07 Sep 2016

    There is no reason for this to exist

  • Snakes on a Plane

    Snakes on a Plane 2006

    ★★★★ Watched by Matisse van Rossum 31 Aug 2016

    Classic trashy entertainment

  • The Neon Demon

    The Neon Demon 2016

    ★½ Watched by Matisse van Rossum 31 Aug 2016 1

    Wow.  Wow wow wow. This is a fucking mess. The only thing keeping me from a half star rating is (once again) the absolutely gorgeous cinematography. Like Nicolas Winding Refn does, this is a supremely beautiful film. But it doesn't even come somewhat close to the gravity of the story it's trying to tell. This is an absolute garbage film, from beginning to end. Edgy, pretentious, vapid: this has all the hallmarks of a Nicolas Winding Refn film. It's beautiful, but unless you have a high tolerance for insanely pretentious bullshit, avoid this like the plague. I seriously cannot give you better advice.

  • Team America: World Police

    Team America: World Police 2004

    ★★★★★ Watched by Matisse van Rossum 04 Jul 2016

    Fuck yeah

  • The Master of Disguise

    The Master of Disguise 2002

    ★ Rewatched by Matisse van Rossum 18 Jun 2016

    As a child I loved this movie. As an adult... it broke me. I laughed at a fart joke, and I am ashamed.

  • Kwaidan

    Kwaidan 1964

    ★★★ Watched by Matisse van Rossum 03 Jun 2016

    The Black Hair: 3 / 5 
    The Woman of the Snow: 3.5 / 5
    Hoichi the Earless: 2.5 / 5
    In a Cup of Tea: 3 / 5

  • The Poughkeepsie Tapes

    The Poughkeepsie Tapes 2007

    ★★★★½ Watched by Matisse van Rossum 20 May 2016

    I don't know what you want me to say.

    I see a lot of people dragging this film for its low production quality and for being "unrealistic," which I really don't understand. I watch a lot of horror films and I have to say that The Poughkeepsie Tapes is one of the most genuinely disturbing ones I've seen in a really long time. It pulls off true crime documentary so well that at times it was very hard for me…

  • Vampire's Kiss

    Vampire's Kiss 1988

    ★★★ Watched by Matisse van Rossum 30 Mar 2016

    All 3 stars go to Nicolas Cage's performance. He makes this movie watchable

  • Waiting...

    Waiting... 2005

    ★★ Watched by Matisse van Rossum 14 Dec 2015

    My roommate made me watch this. And I'll never get that time back.

  • Cabin Fever

    Cabin Fever 2002

    ★★★★★ Rewatched by Matisse van Rossum 15 Oct 2015

    Yeah, he's a professor... OF BEING A DOG! OOOH, FACED!!!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 25
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro