• Pan's Labyrinth

    Pan's Labyrinth

    ★★★★★

    This is one of my absolute favorite films of all time. There's really nothing I don't love about it. The story is immaculate, the script is solid, the cast is spot on, and the character and set design are captivating. I never cease to be awed by del Torro's attention to detail, especially in the designs of his creatures and environments. They're absolutely beautiful to look at, and Pan's Labyrinth is no exception. I love his dark twist on children's…

  • Trash Humpers

    Trash Humpers

    ★★★★★

    Harmony Korine's film Trash Humpers is really difficult for me to write about, because it's really hard to define how I feel about it. I was definitely disturbed and pretty put off by almost everything happening in this film, but at the same time I was laughing my ass off and overall, I'm just super happy that this exists.

    At first glance, it makes absolutely no sense. After about 15 minutes of watching fake old people hump trashcans, trees, and…

  • Band of Outsiders

    Band of Outsiders

    ★★★★

    I'm not very well-versed in the French New Wave movement of film making, in fact Band of Outsiders was my first complete intro into the movement, and I really enjoyed it. Godard's homage to classic Hollywood film making and B-movies is delightful, whimsical, and fun to watch. It resembles a gangster/heist film but approaches this theme from a barely narrative perspective with relatively non-goal oriented characters typical of the French New Wave. Though Odile, Franz, and Arthur are not very…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    John Carpenter's Halloween is a horror classic for a reason. It's incredibly well written and paced and masterfully executed. It's one of the most suspenseful horror films of all time. Other than the initial escape from the asylum and the prologue, there isn't even a death for a very good majority of the film. It's all perfectly paced build up. Michael Meyers is such a creepy antagonist because we get to see him stalking Laurie for such a long time…

  • Slither

    Slither

    ★★★★★

    Slither really has something for everybody. It's got horror, sci-fi, and comedy all rolled into one and it's executed so seamlessly that these different aspects don't clash at all. In the hands of a lesser director, this film could have been an absolute disaster, but in his directorial debut, James Gunn really came out swinging and definitely proved himself, creating a witty, satirical, and even creepy and disturbing film that pays homage to B horror movies of the 80's.

    I…

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

    I finally watched the original Nightmare on Elm Street after years of making excuses for why I hadn't seen it and after seeing the remake before the original. I really liked it, but after watching it, I don't really understand why the remake gets as much flak as it does, other than people living off nostalgia. There's no doubt that Wes Craven's Nightmare on Elm Street is a horror classic but it has a largely mediocre cast, it's ridiculously cheesy…

  • Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★★★★½

    Having never seen this film until now, it was very exciting for me to see where generations of zombie movies, TV shows, video games, etc., unashamedly stole like 80% of their ideas from. Despite living in a generation in which the zombie apocalypse is probably the single most overused concept EVER, I still really like zombie movies. Most zombie movies these days are pretty unoriginal and overly gory and obviously don't care much about story. George A. Romero's Dawn of…

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

    The remake of A Nightmare on Elm Street is somewhat of a conundrum to me. It is, as most remakes are, not as good as the original (so I'm told, I must admit, as I have yet to see the original Nightmare on Elm Street; yeah, I know, sue me), not particularly well written, not very believable in most parts, and not very scary. This being said, this film looks really good, the cinematography is pretty decent, and for the…

  • Red Dawn

    Red Dawn

    What's this? A 1.5 star rating, but still a like? Did I misclick something? No, the reason I gave Red Dawn 1 1/2 stars is because technically it is an absolutely terrible movie. It's not believable, the dialogue is shitty, and most of the acting is sub-par at best. But the fact remains that I loved this movie, and mostly because of all the terrible things I listed above. When you boil it down, Red Dawn is hilarious plain and…

  • Peeping Tom

    Peeping Tom

    ★★★★★

    Michael Powell's classic film Peeping Tom is a masterpiece of the horror genre. It's eerie, suspenseful, and just beautiful to look at. Carl Boehm gives a masterful performance as the mysterious, voyeuristic, and in ways child-like anti-hero. This film is much more than a snuff piece about a serial killer who records the dying expressions of his victims. It's ultimately a metalinguistic commentary about the pleasure we receive from watching violent films. Powell lets us see through not only the…

  • The Hunt

    The Hunt

    ★★★★★

    This film was absolutely beautiful. Thomas Vinterberg continues to prove that he can weave an engaging, beautifully written story, which also serves as an effective social commentary. Mads Mikkelsen provides a captivating performance as Lucas, the increasingly lonely kindergarten teacher who, after an innocent lie by one of his students, Klara, is falsely accused of molesting her. He then becomes the victim of a particularly vicious witch hunt by the townspeople and becomes increasingly alienated from those he cares for…

  • Escape from Tomorrow

    Escape from Tomorrow

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Before I dive headfirst into this review like a fat kid into a kiddie pool of banana pudding, I need to go ahead and give Randy Moore credit for being gutsy and taking more than one big risk with this film. The first risk obviously was filming the majority of Escape from Tomorrow in Disney World/Land without getting caught. That's a pretty big achievement, and he deserves credit for creativity and balls, and for the fact that he actually succeeded.…