Matisse has written 74 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Gladiator

    Gladiator

    ★★★★★

    “strength and honor,” i whisper through gritted teeth, struggling through my first shit of the day. what we do in this life echoes in eternity.

  • Spring Breakers

    Spring Breakers

    ★★★★★

    gucci mane sitting in front of a mountain of loose weed saying “my baby needs to eat, my baby starving” is what cinema is all about

  • Burden of Dreams

    Burden of Dreams

    ★★★★★

    “i shouldn’t make films anymore. i should be sent to a lunatic asylum straight away” - werner herzog

  • Team America: World Police

    Team America: World Police

    ★★★★★

    Fuck yeah

  • Cabin Fever

    Cabin Fever

    ★★★★★

    Yeah, he's a professor... OF BEING A DOG! OOOH, FACED!!!

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★★★

    Got to see a 35mm print of this on the big screen at the Milwaukee Film Fest. Quite a treat. The small screen just doesn't do it justice.

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★★

    100 Movies to See Before You Die Challenge

    #19 of 100

    One of my favorite films of all time. No matter how many times I've seen it, The Silence of the Lambs invariably gets two or three rewatches a year because it still manages to send chills up my spine every time. A fabulous example of a tight story and incredible characters working together to create some of the finest cinematic tension ever. Jonathan Demme's firm grasp of atmosphere ensures…

  • 8½

    ★★★★★

    A Century of Cinema Challenge: 1963

    I've finally gotten around to watching my first Fellini film, and it's yet another of many that I've had to scold myself for taking so long to watch. 8 1/2 is a film that's really up my alley. Beautiful, surreal, funny, and truthful, it follows Italian director Guido Anselmi (a semi-autobiographical portrait of Fellini himself) as he struggles to make a film that he himself cannot quite grasp, while he's bombarded on all sides…

  • Yojimbo

    Yojimbo

    ★★★★★

    A Century of Cinema Challenge: 1961

    My second Kurosawa! After Rashomon, I was already impressed with Kurosawa's skill at storytelling, but now after Yojimbo, I'm blown away. An incredibly tight script combines with an unmatched visual sense and directorial prowess to create a supremely cool samurai film. When a wandering ronin takes up residence in an isolated town being fought over by two criminal factions, he establishes himself as an invaluable asset and soon has both factions desperately trying to…

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★★

    A Century of Cinema Challenge: 1959

    Finally getting around to watching another acclaimed masterpiece I haven't seen before. Fracois Truffaut's The 400 Blows sure didn't disappoint. Simultaneously charming and heartbreaking, but without a touch of melodrama, it follows Antoine Doinel, a misunderstood young boy stuck between and unforgiving school life and indifferent, uncaring parents. Truffaut's decision to keep young Antoine at a distance is actually one of the film's strongest aspects. By making him relatable but unsympathetic, Truffaut invites us…

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★★★

    A Century of Cinema Challenge: 1957

    The Seventh Seal is my very first Bergman film and I don't think I could have had a better introduction. This allegorical masterpiece follows the knight Antonius Block and his squire on their return home from 10 years fighting in the Crusades. They arrive in Sweden to find it ravaged by the plague, and Antonius engages in a game of chess with Death himself in order to buy a reprieve long enough to perform…

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★★

    This is my third or fourth time watching Django Unchained and it's still managed to hold as much power as the first time I saw it. It's really nice to see that Tarantino is finally making his way out of his mid-2000's slump. After the frankly disappointing Kill Bill Vol. 2 and the underwhelming Death Proof, he began to show a return to form with the excellent Inglorious Basterds, but even that, in my opinion, doesn't reach the level of…