Matt has logged 363 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zelig

Zelig

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild

Wild

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chef

Chef

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Woody Allen: A Documentary

Woody Allen: A Documentary

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Land Ho!

Land Ho!

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
For No Good Reason

For No Good Reason

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
13 Sins

13 Sins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
General Orders No. 9

General Orders No. 9

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
And Everything Is Going Fine

And Everything Is Going Fine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Ride

Last Ride

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bay

The Bay

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Copenhagen

Copenhagen

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The November Man

The November Man

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Uneasy Lies the Mind

Uneasy Lies the Mind

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Deadfall

Deadfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry