Curtis L has logged 408 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Primal

Primal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Wizards

Wizards

1977
×
Read the review Edit this entry  
05
What If

What If

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
16
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Locke

Locke

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
Read the review Edit this entry