Curtis L has logged 41 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Birdemic 2: The Resurrection

Birdemic 2: The Resurrection

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Demons

Demons

1985
×
★½
Edit this entry  
09
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry