Sort by

ema; has logged 197 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
MOTHER

MOTHER

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
Edit this entry  
13
Manufractur

Manufractur

1985
×
Edit this entry  
13
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Les Mains négatives

Les Mains négatives

1978
×
Edit this entry  
12
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
On My Skin

On My Skin

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★½
Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Edit this entry  
23
The Solitude of Prime Numbers

The Solitude of Prime Numbers

2010
×
★½
Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★
Edit this entry  
19
Host

Host

2020
×
Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★½
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Transitions

Three Transitions

1973
×
Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry