Sort by

Matt has logged 69 entries for films during 1989.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Siddhartha

Siddhartha

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dream Team

The Dream Team

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman

Batman

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vibes

Vibes

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Without a Clue

Without a Clue

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Road to Utopia

Road to Utopia

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spies Like Us

Spies Like Us

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fletch Lives

Fletch Lives

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vice Versa

Vice Versa

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Police Academy 6: City Under Siege

Police Academy 6: City Under Siege

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Kid With the 200 I.Q.

The Kid With the 200 I.Q.

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Electric Dreams

Electric Dreams

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Chump at Oxford

A Chump at Oxford

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Biloxi Blues

Biloxi Blues

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Kid

The Invisible Kid

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Teen Wolf Too

Teen Wolf Too

1987
×
Read the review Edit this entry  
26
The Gods Must Be Crazy II

The Gods Must Be Crazy II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moon Over Parador

Moon Over Parador

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gorillas in the Mist

Gorillas in the Mist

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry