Sort by

maddie has logged 31 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Midnight Gospel

The Midnight Gospel

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Point

The Point

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
Read the review Edit this entry  
30
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Daria in 'Is It College Yet?'

Daria in 'Is It College Yet?'

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daria in 'Is It Fall Yet?'

Daria in 'Is It Fall Yet?'

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
Edit this entry  
27
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
Edit this entry  
25
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry