• Crush

    ★★★

  • Marry Me

    ★★½

  • Scream

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★½

  • Spencer

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Malignant

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Fear Street: 1666

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • F9

  • Cruella

    ★★★½

  • Army of the Dead

    ★★★

  • The Fallout

    ★★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★★★½

  • Passing

    ★★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • The Queen's Gambit

  • Freaky

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Marcy Learns Something New

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★

  • All the Bright Places

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • The Father

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Shirley

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Zola

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Spree

    ★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • The Knight Before Christmas

    ★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Let It Snow

    ★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Jenny Slate: Stage Fright

  • The Irishman

    ★★★