Mike has logged 38 entries for films during June 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spiders

Spiders

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Edit this entry  
24
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Smashed

Smashed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
World War Z

World War Z

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Once

Once

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anaconda

Anaconda

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry