Mike has logged 37 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★
Edit this entry  
26
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★
Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Edit this entry  
17
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry