Mike has logged 99 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Mr. Robot: Decoded

Mr. Robot: Decoded

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
★★★
Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★½
Edit this entry  
04
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
03
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★½
Edit this entry  
03
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Friday

Friday

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ava

Ava

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Edit this entry  
19
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry