• The Simpsons Movie
  • Gravity

    Gravity

    ★★★★

    Nothing amazes me more than space. So completely fascinating, beautiful but also terrifying by nature, I spend far too much time absorbed by videos, articles and pictures of stars, solar systems and anything else. You name it, I’m fascinated by it and I easily predicted that I’d thoroughly enjoy Gravity based on setting alone and the themes that are presented. If I were presented with a movie that’s nothing but shots of planets from space with ambient music playing in…

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

    I’ve watched the entire Harry Potter series through two times already, but for some reason every now and then I get a major craving to do it again. It’s strange because even though I grew up with and loved the books, I was never a huge fan of most of the movies and all they really did was slowly sour my opinion on some of the book content.

    I was always, and still am, a big fan of Prisoner of…

  • Some Guy Who Kills People

    Some Guy Who Kills People

    ★★★

    If the content was as awesome as the title then this would be the best movie ever made.

  • Alien

    Alien

    ★★★★★

    A few days ago a friend and I were discussing the situations in movies that we thought were the most terrifying and in the end we decided that being in Ripley's shoes on the Nostromo near the end of the movie was the winner. Just imagine it - alone, traversing the dark, unfriendly corridors with that alarm that sends shivers down your spine. Then you add in the horrific Xenomorph that blends in perfectly with the ships infrastructure that could…

  • Miami Connection

    Miami Connection

    ★★★

    What do you do when you and your friends are driving around and encounter a group of ninjas on motorcycles?

    A) Run away screaming
    B) Beg and/or bargain for your life
    C) Casually exclaim "oh, ninjas" and proceed to brutally murder them

    You already know the answer, and that is why Miami Connection is awesome.

  • Dracula

    Dracula

    ★★★

    Two of my favourite people. In the same movie. Butchering the accent of my homeland.

    What did I do to deserve this?

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    Blade Runner is that movie. The one that broadened my horizons and took me away from the world of the action blockbuster, comedy or horror which is all I watched in my early - mid teens. It introduced me to film as an art form instead of just mindless entertainment and changed my outlook on how I view movies significantly, and for that reason alone I find judging it objectively very hard. I used to watch Blade Runner around ten…

  • Europa Report

    Europa Report

    ★★★

    Europa Report is a surprisingly competent space exploration movie. I adore slow-burning, highly technical sci-fi movies and it certainly does a lot of things right, but the overall experience is marred by uninspired characters and an identity crisis regarding the direction of the movie.

    Following a crew on a journey to Europa, one of Jupiter's moons, it's the visual design that really drew me into the movie. Europa Report creates a believable, genuine atmosphere through the wonderful ship design that…

  • Last Year at Marienbad

    Last Year at Marienbad

    ★★★★★

    Warning: There might be spoilers ahead.

    My first venture into Alain Resnais' filmography couldn’t possibly have left a better impression. As great as straight forward structures can be, it's films like Last Year at Marienbad that give cinema such a unique identity and the ability to tell a story in a way that no other medium can. I like ambiguous films, but it’s the experimental nature on top that really makes this a special piece of work. I don’t really…

  • The Blob

    The Blob

    ★★★

    There's something so charming about 50's monster flicks. Films like The Blob or Creature from the Black Lagoon don't hold up particularly well, but it's always interesting taking a look back at a time where wooden acting, cheesy dialogue, glaring music and antagonists that often don't even look threatening were commonplace in the genre. Then you realise things haven't actually changed much at all.

    When The Blob is taken at face value it's hard to look past the fact that…

  • Paranormal Activity

    Paranormal Activity

    ★★

    I originally watched Paranormal Activity in 2009 but I was interrupted half way through and never returned to it. At the time I found it pretty tedious outside of the bedroom sections and didn't like the characters, but I never did get to the parts where stuff actually happened so I wasn't in a position to judge it. I decided to finally watch it all the way through and, well, not much has changed - there are glimpses of a…