Sort by

dean has logged 103 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
25
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★
Edit this entry  
11
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
11
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★
Edit this entry  
09
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
Edit this entry  
09
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Edit this entry  
29
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★½
Edit this entry  
23
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★½
Edit this entry  
08
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
½
Edit this entry  
05
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Strange Magic

Strange Magic

2015
×
Edit this entry  
01
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gender Revolution: A Journey with Katie Couric

Gender Revolution: A Journey with Katie Couric

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Bound

Bound

1996
×
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
Edit this entry  
16
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
Edit this entry  
09
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★½
Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
Edit this entry  
03
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Read prior review Edit this entry  
02
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Snatch

Snatch

2000
×
Edit this entry  
20
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★½
Edit this entry